Έκπληξη στο ΟΑΚΑ…

Ο Άρης Νίκαιας κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στον Δούκα με 25-27, κάνοντας την έκπληξη της 6ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ από την αρχή, με τον Άρη να παίρνει μία μικρή διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (12-16) και να πάει στα αποδυτήρια με το αβαντάζ των 4 γκολ.

Η ομάδα των γηπεδούχων μπήκε στο γήπεδο με γρήγορο ρυθμό αλλά δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά στο σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (4-6). Από την άλλη, η ομάδα της Νίκαιας ήταν φανερά πιο έτοιμη για τον αγώνα, τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς και αντιμετωπίζοντας ευθέως τον Δούκα στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ξεκάθαρα το πόσο χρειάζονταν αυτή τη νίκη και δεν έδωσαν πολλά περιθώρια στην ομάδα των εκπαιδευτηρίων να περάσουν μπροστά στο σκορ. Σημαντικός παίχτης για την διατήρηση της διαφοράς του παιχνιδιού από την ομάδα του Άρη ήταν ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα.

Κορυφαίοι σκόρερ από την ομάδα του Δούκα οι Μελετάκος και Τότος, οι οποίοι σημείωσαν από 5 γκολ έκαστος. Από την ομάδα του Άρη Νίκαιας οι Λαδάκης και Χαραλάμπους πέτυχαν από 6 γκολ αντίστοιχα.

Από την ομάδα της Νίκαιας δεν αγωνίστηκε ο πλέι μέικερ, Δημήτρης Γιαννόπουλος λόγω τραυματισμού και ο Γραμματικόπουλος. Επίσης, από την ομάδα του Δούκα οι Ζαλώνης και Μανουσέλης δεν έπαιξαν.

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 7-8, 8-11, 10-13, 12-16 (ημχ.), 14-17, 16-19, 17-20, 18-21, 21-25, 25-27

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Κρητικός 2, Τόμπρος 2, Παγιάτης 2, Μελετάκος 5, Μπραουδάκης, Πολύδωρος, Γερουλάνος, Αποστολόπουλος, Ντούνης 3, Τότος 5, Τζανιδάκης 1, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Στεφανίτσης, Καρακεχαγιάς 4

Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 6, Ταουσάνης 4, Αθανασίου 1, Βλάχος, Μελετάκος Γ. 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 5, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης 1, Κρεμμύδας, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν, Σάμιος, Χαραλάμπους 6

Διαιτητές της αναμέτρησης: Βήτας -Σκλαβενίτης

Δίλεπτα: 7 – 8, Πέναλτι: 2/4- 3/4