Κακή εμφάνιση και ήττα

Την δεύτερη ήττα της γνώρισε η ΑΕΚ για την 5η αγωνιστική του Δ’ ομίλου του EHF European League. Η Ένωση έχασε με 30-26 από την Σαφχάουζεν στην Ελβετία σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Οι Ελβετοί εμφανίστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι και με πολύ καλή άμυνα δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να αξιοποιήσει τα ατού της και να κάνει το δικό της παιχνίδι.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια αν και μπήκε «ζεστή» στον αγώνα και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 11’ στην συνέχεια ήρθε η καθίζηση. Οι Ελβετοί έτρεξαν ένα σερί 7-0 και το 6-7, έγινε 13-7, έχοντας ως κορυφαίο του γηπέδου τον Κροάτη τερματοφύλακα Κρίστιαν Πιλίποβιτς που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 επεμβάσεις – 7 εκ των οποίων σε σουτ από τα έξι μέτρα – και 38% αποτελεσματικότητα.

Το 18-10 του ημιχρόνου μετατράπηκε και 20-10 στο 35’ και όλα έδειχναν πως το βράδυ θα μπορούσε να γίνει εφιαλτικό. Η «κιτρινόμαυροι» έδειξαν σημάδια αφύπνισης και μείωσαν σε 20-13 και σε 23-16, πιέζοντας παραπάνω στην άμυνα. Μπόρεσαν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά στα τελευταία λεπτά, χωρίς ωστόσο να υπάρχει η δυνατότητα ανατροπής.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για την ΑΕΚ στην διοργάνωση, και η πρώτη για την Σαφχάουζεν που πλέον συγκατοικεί με την Ενωση στην 4η προνομιούχο θέση του ομίλου, με την υπόθεση πρόκριση να έχει γίνει πιο περίπλοκη, καθώς ακόμα και η Ταταμπάνια (που ηττήθηκε με 24-22 στην Γαλλία από την Νιμ) δεν έχει απολέσει τις ελπίδες της κι ενώ την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάει ο δεύτερος γύρος των ομίλων.

Για την ΑΕΚ η ερχόμενη Τρίτη (7/12) στο κλειστό της Κανήθου στην Χαλκίδα είναι ευκαιρία για επανεκκίνηση. Yποδέχεται την Σαφχάουζεν την οποία και πρέπει να νικήσει (και να καλύψει και την διαφορά των 4 τερμάτων) για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της να είναι μέσα στην πρώτη τετράδα που δίνει την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ – ΑΕΚ 30-26 (ημχ. 18-10)

ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ (Α. Εγιολφσον): Πιλίποβιτς, Ζέντερ 10, Μάτζκεν, Κούτελ 4, Κανέγιας 7, Σμιντ 1, Σόπερ, Τζέρι, Μπιόσκα, Λίερ, Γκερμπλ 2, Μάρκοβιτς, Μάρος 5, Σέλκερ, Τόμινετς 1, Χέρμπουργκερ

ΑΕΚ (Δ. Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα 0, Τζηράς 4, Αντζελιτς 0, μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 6, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 4, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος, Μπεριά 3

Διαιτητές: Μπούντζακ – Ζάραντνικ (Σλοβακία) Δίλεπτα: 6-4 Πέναλτι: 4/4-1/2

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του Δ’ ομίλου: Σαφχάουζεν – ΑΕΚ 30-26, Σπόρτινγκ – Πέλιστερ 27-27, Νιμ – Ταταμπάνια 24-22

Βαθμολογία (σε 5 ματς): Νιμ 7, Σπόρτινγκ 7, Πέλιστερ 6, Σαφχάουζεν 4, ΑΕΚ 4, Ταταμπάνια 2