Κυρίαρχη!

Με επιβλητική εμφάνιση, γεμάτη ενέργεια και σοβαρότητα η Εθνική Ανδρών επικράτησε 31-18 της Κύπρου στην Λευκωσία στην πρεμιέρας των προκριματικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2021.

Η άμυνα της Ελλάδας ήταν εντυπωσιακή «εγκλωβίζοντας» την επίθεση της Κύπρου.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Ελλάδα ήταν οι τερματοφύλακες Πέτρος Μπουκοβίνας (15 επεμβάσεις/3 πέναλτι) και Κώστας Κοτανίδης (10 επεμβάσεις/1 πέναλτι), που είχαν μαζί 59% αποτελεσματικότητα, ενώ ο Μπουκοβίνας στο πρώτο ημίχρονο που έπαιξε είχε 69% με 15/22 επεμβάσεις!

Στον επιθετικό τομέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Τζηράς (8 γκολ).

Η Εθνική… έτρεξε σερί 10-0 (από το 1-1 στο 2:29 σε 1-11 στο 13:03), κρατώντας την Κύπρο χωρίς γκολ για περισσότερα από δέκα λεπτά.

Η Εθνική κατάφερε στην συνέχεια του αγώνα να αυξήσει την διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και τα 17 γκολ (12-29), οχτώ λεπτά πριν το φινάλε.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι το Ισραήλ, την Κυριακή στις 17:00 στην Κοζάνη.

ΚΥΠΡΟΣ- ΕΛΛΑΔΑ 18-31
Τα πεντάλεπτα: 1-5,1-8, 2-11, 3-14, 6-14, 8-18 (ημχ), 8-21, 10-23, 10-24, 11-27, 14-29, 18-31
ΚΥΠΡΟΣ (Ανδρέου): Νούγκοβιτς, Χρυσάνθου, Γ. Χριστοδούλου 1, Κώστα 1, Παρασκευά 2, Δημοσθένους 3, Ι. Αργυρού 4, Ταρτίος, Αναστάσιος Ιωάννου, Νικηφόρου 1, Γ. Χριστοδούλου 1, Στυλιανού, Σοφοκλέους, Χ. Αργυρού 4, Κυπριανού, Ανδρέας Ιωάννου 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Μωραϊτης 1, Αραμπατζής 2, Λιάπης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 3, Πασσιάς 1, Μπουκοβίνας, Δομπρής 2, Τζηράς 8, Τσίλης 3, Χερουβείμ 2, Ηλιόπουλος 3, Παπαδιονυσίου 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 3, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Χαραμπάγιου- Στανέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Αντρέεφ (Βουλγαρία), Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 6/11- ¾