Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φιλίππου Βέροιας με 39-16 για την 15η αγωνιστική της Handball Premier.

Θυμηθείτε τη διακύμανση του σκορ εδώ.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και διαμόρφωσαν το τελικό 39-16 και με 23 γκολ διαφορά. Οι παίκτες του Ολυμπιακού παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι σε έναν αγώνα που παρακολουθούσε ο νέος προπονητής, Νέναντ Κλιάιτς.

Αμέσως από το πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός πήρε μία σημαντική διαφορά, η οποία σιγά σιγά κλιμακώθηκε και έφτασε τα 15 τέρματα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (19-4).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια στον Φίλιππο και άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς έως και 23 γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα ο Τζηράς με 7 γκολ, ο οποίος απέδειξε ότι βρίσκεται σε καλή φόρμα μετά τον τραυματισμό του. Από τους φιλοξενούμενους οι Νικολαΐδης, Καραγκιοζόπουλος, Βαρδάκας, Τζίνεβης, Παπαδόπουλος και Παπαγιάννης σημείωσαν 2 γκολ έκαστος.

Ολυμπιακός ΣΦΠ/ Όμιλος Ξυνή – Φίλιππος Βέροιας 39-16

Πεντάλεπτα: 2-1, 6-2, 8-2, 12-2, 17-3, 19-4 (ημχ.), 22-5, 26-8, 30-10, 32-11, 35-15, 39-16

Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Σπίκιτς, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 5, Τερλέτσκι, Καραμασιώτης 1, Τζέριτς, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Όστοϊτς 3, Δεληχρήστος 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 3, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης 5, Καρβάτσκι 5

Φίλιππος Βέροιας: Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 2, Καραγκιοζόπουλος 2, Βαρδάκας 2, Λυκοστράτης 1, Μηλόπουλος, Τζίνεβης 2, Καλλιαρίδης 1, Πιστόλας 1, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 2, Παπαγιάννης 2

Διαιτητές: Αβράμης- Χρόνης. Δίλεπτα: 4 – 2, Πέναλτι: 2/3 – 2/3