Μεγάλο βήμα παραμονής ο Ιωνικός!

Σπουδαία νίκη επί του Άρη Νικαίας πέτυχε ο Ιωνικός ΝΦ με τελικό σκορ 25-21 και έτσι κλειδώνει, όπως όλα δείχνουν τη 10η θέση, καθώς απέχει πλέον 4 βαθμούς από τους Νικαιώτες, έχοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με δύο νίκες.

Παράλληλα ο Ιωνικός μένει ζωντανός στο.. κυνήγι της αποφυγής των πλέι άουτ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να κοντράρονται στα ίσια γεγονός που φάνηκε και με το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, καθώς γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με 11-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν, ο Ιωνικός μπλήκε στο γήπεδο αποφασισμένος για τη νίκη και κατάφερε να πάρει διαφορά τριών τερμάτων στο 39′ (16-13), την οποία κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος. Η διαφορά στο σκορ έφτασε και στα 4 γκολ με τον Αϊβαλιώτη στο 55′ (22-18), διαφορά που είχε ο Ιωνικό από τον Άρη και στο τελικό αποτέλεσμα (25-21).

Με τη βοήθεια του πολύ καλού Συγγάρη κάτω από τα δοκάρια, οι Φιλαδελφειώτες απέδειξαν ότι θέλουν τους 2 βαθμούς που θα τους δώσουν ώθηση  για τα επόμενα ματς αλλά και για την παραμονή στη Handball Premier.

Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Αϊβαλιώτης και Μπούτος με 8 γκολ ενώ για τον Άρη κορυφαίοι ήταν οι Λαδάκης και Βλάχος με 4 γκολ ο καθένας.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 25-21

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-6, 7-8, 10-9, 11-11 (ημχ) 13-12, 16-12, 17-14, 19-16, 21-18, 25-21

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Παπαπούλιος 4, Νικολαΐδης, Αϊβαλιώτης 8, Νομικός, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Αποστολίδης 2, Ζαχάρης, Συγγάρης, Μπούτος 8, Μαντζόπουλος, Χελιώτης, Λιόλιος 2, Τσάτσας, Μπουλούμπασης.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 4, Ταουσάνης 2, Αθανασίου, Βλάχος 4, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 3, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας 2, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 1, Τζουβάρας 3, Χαραλάμπους 2, Χρηματόπουλος.

Διαιτητές: Μπετμαν – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 0/0 – 1/2