Μοιρασιά στη Θεσσαλονίκη

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με 27-27 ανάμεσα στον ΑΕΣΧ Πυλαίας και τον ΑΟ Προσοτσάνης για την 10η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Προσοτσάνης να εκμεταλλεύεται την ταχύτητά της και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Αυτό ανάγκασε τον τεχνικό της Πυλαίας Βασίλη Σκανδάλη να καλέσει γρήγορα τάιμ άουτ. Η συνέχεια όμως δεν άλλαξε καθώς η Προσοτσάνη με την βοήθεια και του κόσμου τη που ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη και τον γρήγορο ρυθμό που είχε ο αγώνας ανέβασε κι άλλο τη διαφορά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της 19-15.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν και πάλι δυναμικά φτάνοντας τη διαφορά στα 6 τέρματα στα πρώτα 7 λεπτά. Στη συνέχεια όμως η Πυλαία αντέδρασε και άρχισε σιγά σιγά να ροκανίζει τη διαφορά. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ενώ η Προσοτσάνη είχε αρκετά χαμένα σουτ από τις δύο γωνίες, κάτι που δείχνει και το γεγονός πως στο δεύτερο μέρος πέτυχε μόνο 8 τέρματα. Αρχικά οι γηπεδούχες έφτασαν στην ισοφάριση στο 49ο λεπτό (24-24), ενώ στη συνέχεια 2 λεπτά πριν το τέλος πέρασε και για πρώτη φορά στο σκορ. Με το σκορ στην ισοπαλία, η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την τελευταία επίθεση, η μπάλα «γύρισε», έφτασε στην Πετρίδου που πήρε το τελευταίο σουτ όμως η τερματοφύλακας της Προσοτσάνης Λεωνίδου απέκρουσε δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό και όλα δείχνουν ότι θα γίνει μεγάλη μάχη στη συνέχεια του πρωταθλήματος για την υπόθεση παραμονής.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ 27-27

Τα πεντάλεπτα: 2-5, 6-7, 8-11, 10-13, 12-16, 15-19 (ημχ.) 16-20, 17-22, 20-22, 24-24, 26-26, 27-27

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 10, Βράμπα 4, Παραστατίδου 1, Κουκμίση Μ. 1, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Μαυροπούλου, Τσιγαρίδα, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου, Μακούλη, Σελεμίδου, Πετρίδου 2, Λούρη 5, Στεφανίδου 4.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ (Γιώργος Κιάκος): Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 2, Σεβδίλη Μ. 6, Σεβδίλη Α. 8, Λαζαρίδου 1, Σαμπαντζή, Δικμάνη 2, Καλαϊτζίδου, Αμβροσιάδου 5, Ιωαννίδου, Βουτσήλα, Δουλκερίδου, Μωυσιάδου 2, Νούση 1, Τσιαμούρα.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Πατιός, Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 6/6-4/4, Κόκκινη κάρτα: Παύλου 53.23 (τρία δίλεπτα)