Νίκες για Εθνικό και Απόλλωνα

Ο Εθνικός Κοζάνης επικράτησε του Αρίων Πτολεμαΐδας με 38-24, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α2 γυναικών.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν καθ’ όλη της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός ξεκίνησε δυναμικά (4-1) και κατάφερε στο τέλος του να διαμορφώσει το συν 10! Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κοζάνης εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά και δεν άφησε περιθώρια στον Αρίων να περάσει μπροστά, κάνοντας το 38-24.

Πρώτη σκόρερ για τον Εθνικό η Φλώρου Αθ. με 12 γκολ, ενώ από τον Αρίων η Χατζηευστρατίου πέτυχε 10 τέρματα.

Πεντάλεπτα: 4-1, 7-1, 10-4, 10-6, 13-8, 19-9 (ημχ.), 22-12, 26-15, 28-17, 29-19, 33-19, 38-24

Εθνικός Κοζάνης (Παπαδόπουλος): Καραδήμου, Παράνομου, Αθανασιάδου 3, Φλώρου Αθ. 12, Χατζησαββίδου 2, Φλώρου Αικ., Μπούκου, Μουρατίδου 10, Κούρου 1, Γκιάτα 4, Αργύρη, Βαρτζώκα. Τζήμου 1, Καραγιαννίδου, Χατζηϊωάννου 5, Πούχια.

Αρίων Πτολεμαΐδας (Τσερέπη): Κόλλια, Χρυσανθίδου 1, Ζάμκου, Κυνηγοπούλου 3, Μεντεσίδου, Κουτουκλέρ, Μπαμπίνη, Τέμη, Τσιρκινίδου 1, Χατζηευστρατίου 10, Ζανίδου 9, Αρβανίτη.

Δίλεπτα: 3 – 3, Πέναλτι: 4/5 – 7/8

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου για την 7η αγωνιστική, ο Απόλλωνας Σταυρούπολης κέρδισε τις Ελπίδες Αμυνταίου με 28-21.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι Ελπίδες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το 20’ (7-8). Από κει και έπειτα ο Απόλλωνας διαμόρφωσε το 13-12 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν στο 35′ (15-15) αλλά και πάλι η ομάδα της Σταυρούπολης πέρασε μπροστά και έκανε το τελικό 28-21.

Κορυφαία παίκτρια για τον Απόλλωνα η Λεύθερη Α. με 10 γκολ. Από την ομάδα του Αμυνταίου η Ρωμανίδου έβαλε 6 τέρματα.

Απόλλων Σταυρούπολης: Αναγνωστόπουλου 1, Γεωργιάδου 1, Χωρική, Λεύθερη Α. 10, Ζερβού 5, Δημητριάδου, Λεύθερη Ε. 3, Χαλάτση, Μιαρή 1, Πανακίδου 4, Πάντου 2, Πεπόνη 1, Μάκρη, Νικολαΐδου, Τσιώλη.

Ελπίδες Αμυνταίου (Βάκαλης): Αντωνιάδου, Frroku 2, Ρωμανίδου 6, Ηλιάδου 4, Κουτσουρίδου 2, Καντζελόγλου 4, Δούκμου, Πανταζή 1, Χατζή 1, Καλογήρου 1, Τσιολαρίδου, Καλοθέου, Γιαγκούλη.

Δίλεπτα: 2 – 4, Πέναλτι: 3/3 – 1/4