Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε

Ένας αγώνας διαρκεί εξήντα λεπτά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση ένα δεκαπεντάλεπτο (20′-35′) ήταν αρκετό για να κρίνει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Στο κλειστό της Νεάπολης, ο αγώνας άρχισε με τον Φαίακα να δείχνει περισσότερο ενθουσιασμό να βγάζει ενέργεια και να εκμεταλλεύεται τα κενά στην άμυνα του ΠΑΟΚ και την μέτρια παρουσία του Κριούτσκοφ στην εστία. Είναι ενδεικτικό ότι στο 20′ οι Κερκυραίοι προηγήθηκαν με 8-11. Η εικόνα άλλαξε άρδην από εκείνο το σημείο, με τον ΠΑΟΚ να βελτιώνει την άμυνά του και να ασκεί πίεση. Παράλληλα ο Κριούτσκοφ ανέβασε στροφές και σε συνδυασμό με καλές επιθετικές επιλογές ο ΠΑΟΚ μπήκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13-11, κρατόντας χωρίς γκολ τον Φαίακα για δέκα λεπτά

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν κεκτημένη ταχύτητα έφτασαν το σερί τους στο 9-0 και ξέφυγαν με 17-11 στο 34. Οι Κερκυραίοι σκόραραν μετά από 14 λεπτά (17-12 στο 34′), όμως ήταν φανερό ότι τους έλειπε η ενέργεια του πρώτου εικοσάλεπτου. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (22-15 στο 44:20) με τους Παπαβασίλη, Κοκώνη να δίνουν λύσεις.

Σε μία προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα ο Νίκος Ριγανάς άνοιξε την άμυνα του Φαίακα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 23-19 και 24-20 για να φτάσουν στα τρία γκολ (26-23: στο 56:30). Ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε την πείρα και το πείσμα για να κρατήσει τη διαφορά και με 30-26 να φτάσει στην έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Συγκλονιστικός και πάλι ο Νίκος Κοκώνης, ο οποίος παίζει υποφέροντας από έξι δισκοκήλες (η μία αυχενική) με 4/4 και δύο κερδισμένα πέναλτι, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι αριστεροί εξτρέμ, Π. Κωστακίδης και Παπαβασίλης. Από τον Φαίακα, που ήταν ανταγωνιστικός και αξιόμαχος, βάρος στο σκοράρισμα σήκωσε ο Δελλής με οκτώ τέρματα και ακολούθησε ο Χάλαρης με 6.

Η διαιτησία με αρκετά προβλήματα…

Αξιοσημείωτο, πάντως, ότι σε αγώνα του ΠΑΟΚ δεν ακούστηκε από την κερκίδα ούτε μία φορά η λέξη “ΠΑΟΚ”, καθώς οι οπαδοί των γηπεδούχων ήταν απόντες και στις κερκίδες βρίσκονταν μόνο αθλητές, συγγενείς και φίλοι.

Τα πεντάλεπτα: 2-3,4-5, 7-9, 8-10,10-11, 13-11 (ημχ), 17-12, 20-14, 22-15, 23-19, 26-22, 30-26.
ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Π. Κωστακίδης 8, Παλάσκας 2, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 5, Κοκώνης 4, Γιαννακίδης, Γιορανίδης, Τσαναξίδης 2, Ελευθεριάδης 1, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Κυριακίδης, Κυπραίος 3, Κριούτσκοφ, Τσέγιοβιτς 3.
Φαίακας (Ριγανάς): Τζούκας 1, Δούγιας 2, Σουλάνης, Δέσπος 1, Κουλούρης, Κόντης 4, Τσιλιμπάρης, Κουτσικόπουλος, Χερουβείμ 4, Δελλής 8, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 6, Γιαννακόπουλος, Σκουρτάι, Νάστος.
Διαιτητές: Νικολαΐδης – Λινάρδος. Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 3/4 – 4/5.