Πέρασε και από την Έδεσσα η ΑΕΚ

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Handball Premier καθώς επικράτησε στην Έδεσσα του Αερωπού με 27-22.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα χέρι-χέρι καθώς καμία δεν επέτρεψε στην άλλη να ξεφύγει. Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε με τρία τέρματα του Φλορίδο (πέτυχε συνολικά 9) και ένα του Χιμένεθ (συνολικά 6) να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο παιχνίδι (11-7). Στα επόμενα 8 λεπτά που απέμειναν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, η Ένωση διαχειρίστηκε τη διαφορά που απέκτησε και τελικά πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (13-9).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν με τον Χιμένεθ να αυξήσουν την διαφορά. Επιπλέον, Δομπρής και Αραμπατζής ανέβασαν τη διαφορά στα 8 τέρματα. Ο τεχνικός της ΑΕΚ Δημήτρης Δημητρούλιας γι ακόμη ένα παιχνίδι έκανε ένα μεγάλο ροτέισον δείχνοντας το βάθος πάγκου της Ένωσης. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων αφού είχαν χάσει την επαφή με το σκορ το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στα 5 τέρματα και το τελικό 27-22.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν και το ντεμπούτο του νεαρού της ΑΕΚ και διεθνή με την Εθνική εφήβων Κωνσταντίνου Κοτσιώνη, το οποίο μάλιστα συνοδεύτηκε και με γκολ.

Πλέον ακολουθεί η διακοπή για τις Εθνικές ομάδες με την ΑΕΚ να έχει το απόλυτο και τον Αερωπό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Οι ομάδες κατά τη διάρκεια της διακοπής θα έχουν την ευκαιρία να δουλέψουν και να επανέλθουν ακόμα πιο έτοιμες εν όψει της συνέχειας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΑΕΚ 22-27

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-7, 7-9, 7-10, 9-13 (ημχ.) 11-15, 12-20, 12-21, 14-22, 16-24, 22-27

Αερωπός Man Dynamic (Πηλαλίδης) : Αποστολίδης 2, Αθανασίου, Μπάρμπας, Δημάκης 3, Κράλλης, Ντε Ολιβέιρα 3, Κυριακού 4, Μαυροδουλάκης, Μισαηλίδης 4, Ρότζιος, Θεοδωρόπουλος 6, Φ. Τζουβάρας, Βαφείδης, Μαυρόπουλος.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπάτζης 1, Δομπρής 3, Μωραΐτης, Ζαμπούνης, Χόγκας, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 2, Χιμένεθ 6, Φλορίδο 9, Παπαδιονυσίου, Οζμουσούλ, Άρσιτς, Μπουνέτα 4, Γιόσμου 2, Κεδέρης 1, Κοτσιώνης 1.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-4/4

Πηγή φώτο: aek.gr