Ψυχωμένη πρόκριση!

Με παρακαταθήκη την καλή εμφάνιση (με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο) στη Ρουμανία που του έδωσε το δικαίωμα να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και στην έδρα του, ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή επικράτησε 29-26 της Πολιτέχνικα Τιμισοάρα, ανέτρεψε το 31-29 του πρώτου ματς και προκρίθηκε στους «32» του ΕHF Cup.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Μάλλιος (7 γκολ), Τζηράς (9 γκολ) και Λέμος (4 γκολ), ενώ και οι Τσιλιμπάρης, Σπίκιτς βοήθησαν σημαντικά κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα μεγάλες «μάχες» έδωσαν μεταξύ άλλων Αραπακόπουλος, Καραμπουρνιώτης και Τσίλης.

Ανατροπή με άμυνα 5-1

Oι «ερυθρόλευκοι» ήταν ψύχραιμοι και συγκεντρωμένοι, παρά το προβάδισμα των Ρουμάνων σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο με διαφορά που έφτασε και τα τρία γκολ (7-10, 9-12), ενώ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 13-15.

Στο δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα 5-1 -με «άσσο» τον Λέμος και στην συνέχεια τον Τσίλη- η οποία γινόταν 5+1 πλευρά ακολουθώντας τον επικίνδυνο αριστερόχειρα Σαντόβεατς.

Ο Ρουμάνος έκανε το 14-16 στο 32’ και από κει και πέρα ο Ολυμπιακός «εγκλώβισε» την επίθεση της Τιμισοάρα, την κράτησε για δέκα λεπτά χωρίς γκολ και με αντεπιθέσεις έκανε με σερί 4-0 το 18-16 στο 40:22.

Με την ψυχολογία με το μέρος τους οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +5 (25-20) με τον Τζηρά στο 52:04 και παρά την μείωση του σκορ από τους Ρουμάνους, κράτησαν την διαφορά (τους αρκούσε και το +2, λόγω του χαμηλότερου σκορ από το πρώτο ματς) και έφτασαν στην μεγάλη πρόκριση.

Άξια αναφοράς τα εντυπωσιακά προσωπικά γκολ του Μάλλιου για το 27-24 στο 57:32 και το 28-24 στο 58:00 που κλείδωσαν την πρόκριση για τον Ολυμπιακό με τον αρχηγό της Εθνικής να αποδεικνύει από τα πρώτα του ματς μία μεγάλη μεταγραφή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΠΟΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-10, 9-12, 13-15 (ημχ.), 14-16, 17-16, 19-18, 23-20, 26-22, 29-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς 1, Μάλλιος 7, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος, Τινκίρ 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 3

ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ (Μιλόσεβιτς): Μιλόσεβιτς 2, Τριφ, Νεάμτου, Βάρο 1, Πρίμπανιτς 3, Σαντόβεατς 7, Μπαμπασαφάρι, Μαριάνοβιτς 6, Σομλέα, Ιριμέσκου, Τσίμπαν 3, Φενίτσι 3, Ρούσου, Μπαικάν 1, Ναστάζιε.

Διαιτητές: Μπάσκοβιτς- Παλάσκοβιτς (Σλοβενία), Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ)

Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 3/6-4/6