Στο τέλος μίλησε η έδρα…

Τη νίκη με 30-26 πήρε το Πανόραμα καθώς επικράτησε στην έδρα του με  30-26 επι της Προσοτσάνης φτάνοντας έτσι στη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών.

Θυμηθείτε εδώ τη διακύμανση του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μιας και παρά το γεγονός ότι το Πανόραμα είχε ένα μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων, η Προσοτσάνη είχε επαφή με το σκορ. Μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα και με ένα σερί 6-1 υπερ του, το Πανόραμα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 12-8 στο 24ο λεπτό. Η ομάδα της Προσοτσάνης όμως είχε απαντήσεις και με συνεχόμενα γκολ από τις αδερφές Σεβδίλη (Μαρία και Αβραμίνα) έφτασε στην ισοφάριση μέσα σε 4 λεπτά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 14-14.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του παιχνιδιού ήταν ίδια και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρ-χέρι στο σκορ. Οι γηπεδούχες έβρισκαν λύσεις επιθετικά και είχαν ένα μικρό αέρα στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενες είχαν απάντηση και ισοφάριζαν. Στα τελευταία λεπτά όμως, η Προκοπίδου πήρε πάνω της κάποιες επιθετικές προσπάθειες κι έτσι η διαφορά «κλείδωσε» στα 4 γκολ. Η Προσοτσάνη προσπάθησε όμως κάποια λάθη απειρίας κόστισαν κι έτσι δεν κατάφερε να φτάσει στους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Για το Πανόραμα η Προκοπίδου με 9 και η Αργυροπούλου με 7 γκολ ξεχώρισαν, ενώ για την Προσοτσάνη η Σεβδίλη Μαρία με 14 γκολ ήταν η πρώτη σκόρερ.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-4, 6-6, 9-8, 12-8, 14-14 (ημχ.) 16-16, 20-19, 23-22, 26-23, 28-25, 30-26

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Κουμιτσάρσκα Έλενα): Κουτσιμανή, Ράτσικα, Σπανού, Αναστασιάδου, Αργυροπούλου 7, Αλυγιζάκη, Ευσταθιάδου, Κουκλοτίδου, Κυρικλίδου 2, Αμανατίδου 5, Τσερέπη 1, Καραβέλη 2, Προκοπίδου 9, Λιούκα, Κουλούρη 4, Παπαδοπούλου.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ (Κιάκος): Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 1, Σεβδίλη Μ. 14, Καρρά, Αμβροσιάδου 2, Σαμπατζή, Δικμάνη 2, Καλαΐτζίδου 1, Δουλκερίδου, Μωυσιάδου, Σεβδίλη Α. 5, Ιωαννίδου 1, Σπυρίδου, Τσιαμουρά, Νούση.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 4/4-4/5, Κόκκινη κάρτα: Παύλου 39.56 (τρία δίλεπτα)