Συνεχίζει το απόλυτο η ΑΕΚ

Κάνοντας το 5×5 συνεχίζει η ΑΕΚ στον 1ο όμιλο της Handball Premier, καθώς επιβλήθηκε με 44-27 του Δούκα στο ΟΑΚΑ. Ο «δικέφαλος» είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, ενώ ο Δούκας έμεινε στους 2, έχοντας κάνει το ρεπό του.

Στα αγωνιστικά, ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι καθώς στα πρώτα 10 λεπτά απέκτησε προβάδισμα 3 γκολ (3-6) κυρίως από προσπάθειες του Στεφανίτση. Στην συνέχεια η ΑΕΚ, άρχισε να βελτιώνεται τόσο στην άμυνα, όσο και την επίθεση, αφού στο 15ο λεπτό πέρασε μπροστά (10-9) με γκολ του Λέμος. Στα υπόλοιπα 15 λεπτά οι παίκτες του Δημητρούλια έβρισκαν εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό και με επιθετικό πλουραλισμό έτρεξαν σερί 11-3 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 7 γκολ (20-13).

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό και να αυξάνουν τη διαφορά τους, αποκτώντας διψήφιο προβάδισμα στο 25-15 (35ο λεπτό) το οποίο και αύξαναν όσο περνούσαν τα λεπτά. Το τελικό 44-27 έδωσε το 5ο ροζ φύλλο αγώνα στην ΑΕΚ, η οποία χρησιμοποίησε όλη την 16αδα της αποστολής και βρήκε σκορ από τους 14, με πρώτο σκόρερ τον Τζηρά με 11.

ΑΕΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 44-27

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 9-8, 13-10, 17-11, 20-13 (ημχ), 24-14, 28-19, 33-20, 36-22, 40-24, 44-27

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 11, Δομπρής 2, Νικολαΐδης 1, Ρέινα 1, Κοσάνοβιτς 1, Μυλωνάς 2, Στάθης 2, Πλάθα 2, Κοτσιώνης 1, Λέμος 7, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος,Μπουνέτα 3, Κεδέρης 7.

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Παπαδάκης, Αναστασίου 3, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης 3, Γερουλάνος 3, Νικολίνταης, Πάνου, Καρακεχαγιάς 5, Ντούνης, Κωνσταντόπουλος, Ζαρίκος 2, Τζανιδάκης 3, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2, Στεφανίτσης 6.

Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 9/9 – 5/6, Διαιτητές: Αβράμης, Χρόνης