Διπλό στην Κροατία για τον Ολυμπιακό! Κρατά στα χέρια του την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός πέτυχε σπουδαία νίκη, μέσα στη Κροατία, απέναντι στην Τρογκίρ με 27-26, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Σλίσκοβιτς, ο οποίος σκόραρε 9 φορές, με τελευταίο γκολ το νικητήριο, έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς καθώς προηγήθηκαν με 4-0, ωστόσο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την οριστική αποβολή με κόκκινη του Κανδύλα στο 15’ και μείωσαν σε 9-10. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κρατήσει έστω αυτό το μικρό προβάδισμα ως το ημίχρονο (13-14), με τους Κροάτες να φτάνουν τελικά στην ισοφάριση στο 43’ (18-18) και να παίρνουν προσωρινά προβάδισμα με 19-18 στο επόμενο λεπτό.

Η Τρογκίρ πέρασε μπροστά με δύο τέρματα (24-22) με τον Μπράνταριτς στο 52’ , με τον Σλίσκοβιτς να μειώνει (σκόραρε αρκετά σημαντικά τέρματα ως προς την εξέλιξη του ματς), αλλά τους Πειραιώτες να μπαίνουν στο τελευταίο πεντάλεπτο με αυτό το -2 στη πλάτη τους (25-23).

Οι Κροάτες δέχτηκαν αποβολή και δίλεπτη στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Σάββα να μειώνει στο γκολ και τον Μιχαηλίδη να ισοφαρίζει στο 59’ σε 25-25. Με γκολ στη κόντρα ο Κάβσιτς έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1:10 να μένει για το τέλος. Οι Κροάτες ισοφάρισαν στα 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά και πάλι ο Σλίσκοβιτς με γκολ, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί το άλλο Σάββατο 2 Δεκεμβρίου στο κλειστό της Ηλιούπολης (19.00).

ΤΡΟΓΚΙΡ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 26-27

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 4-7, 8-10, 10-13, 13-14 (ημ.), 15-16, 17-18, 19-18, 22-21, 25-23, 26-27

ΤΡΟΓΚΙΡ: Λούτσιν, Πέραν, Λούκετιν 2, Γιέλιτς, Ντρνάσιν Λούσ., Ράντνιτς 7, Πιτέσα 3, Ντρνάσιν Λ, Τόκιτς 2, Λούσιν, Βούλιτς 3, Σμόλιο 2, Ιβανίσεβιτς, Μπράνταριτς 7, Βράνιες, Μπάκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 4, Τζιμπούλας, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Πασσιάς, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 2, Παπαντωνόπουλος.