Θετικό τεστ

Η Ελλάδα επιβλήθηκε 25-21 του Ισραήλ σε φιλικό ματς στο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ, έχοντας πρώτη σκόρερ την Λαμπρίνα Τσάκαλου με 8 γκολ, ενώ ξεχώρισαν επίσης Γκάτζιου (5 γκολ) και Κεπεσίδου (14 επεμβάσεις).

Η Εθνική προετοιμάζεται για τον 3ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019, ο οποίος θα διεξαχθεί στο Αμύνταιο το διάστημα 23-25 Νοεμβρίου.

Το ματς

Το Ισραήλ ξεκίνησε καλύτερα (1-5 στο 7΄), αλλά η Εθνική σταδιακά βρήκε ρυθμό και μείωσε 5-8 στο 13’, ενώ με εντυπωσιακό γκολ της Ζυγούρα πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 18’ με 9-8. Οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα (10-12) για να ισοφαρίσει 12-12 η Ελλάδα στο σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας ήταν πολύ καλύτερη. Ξεκίνησε δυναμικά με σερί 3-0 και ξέφυγε 16-13 (37’) με την Γκάτζιου. Παρά την ισοφάριση (17-17) από πλευράς Ισραήλ, η Ελλάδα διαχειρίστηκε καλά την παίκτρια παραπάνω και έφτασε στο 20-17 (46’) με δύο συνεχόμενα γκολ της Τσάκαλου, το τελευταίο με εξαιρετική εκτέλεση. Το Ισραήλ μείωσε στο 54’ σε 22-21 με την Ελλάδα να παίζει πολύ καλή άμυνα στα τελευταία 6 λεπτά και με σερί 3-0 να φτάνει στο τελικό 25-21.

ΕΛΛΑΔΑ- ΙΣΡΑΗΛ 25-21

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 6-8, 9-10, 11-12, 12-12 (ημχ.), 13-13, 17-17, 19-17, 21-19, 22-20, 25-21

ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Κεπεσίδου, Στουγιαννίδου 4, Καρέλα, Φράγκου, Μανιά, Μακρή, Σαραντάκου, Βαφειάδου 3, Ζυγούρα 2, Ράτσικα, Γκάτζιου 5, Τσάκαλου 8, Καραχαρίση, Μούρνου , Μάστακα 2, Ανδρίτσου 1, Βασιλειάδου, Σαμολαδά, Αργυροπούλου.

ΙΣΡΑΗΛ (Σεντίκ): Μπορονόφσκι, Σαούλ 1, Λεβί 1, Ελντεμπόιμ 1, Σονέντο,  Μπερτό 2, Ο. Κοέν 2, Γκέρσχοφ, Μπεν Γιακόβ, Άκλερ, Μπεν Ιτζακ, Ίτζακ 3, Βάκρατ 6, Ο. Κοέν, Αμίνοφ 5, Μπαρέλ.

Διαιτητές: Φωκίτης- Κουτσός, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-3/5

Τον αγώνα παρακολούθησε μεταξύ άλλων ο Σπύρος Πάντζας εκπροσωπώντας την Περιφέρεια Αττικής με την υποστήριξη της οποίας πραγματοποιείται στην Αθήνα η προετοιμασία της Εθνικής Γυναικών και τα φιλικά κόντρα στο Ισραήλ.