Στο παιχνίδι της παραμονής οι Κύκλωπες Αλεξ/πολης

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών πανηγύρισαν οι Κύκλωπες Αλεξ/πολης καθώς επικράτησαν με 30-27 του Αλέξανδου Αξιούπολης και έτσι οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 4 πόντους στις τελευταίες θέσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά.

Στο δεύτερο μέρος, οι Κύκλωπες που ήθελαν πάση θυσία τη νίη για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής, μετά το 40 ο λεπτό ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας της τάξης των 4 τερμάτων (23-19). Στη συνέχεια του αγώνα, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά τη διαφορά αυτή και έτσι έφτασαν στη δεύτερή τους νίκη στο πρωτάθλημα και παρέμειναν στο κόλπο της παραμονής.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ 30-27

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 6-6, 7-8, 9-9, 11-12 (ημχ.) 14-14, 18-16, 23-19, 25-22, 27-24, 30-27

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Ηλίας Παπαχρήστου): Γλήνιας, Λαϊλισίδης 4, Καρβουνίδης 1, Πιστόλας 8, Χαραλαμπίδης 3, Μπασδάνης , Τζίνεβης 8, Κωστόπουλος 5, Πατσιαβάς 1, Σπέντζος, Καραβασίλης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Αντώνης Καρυπίδης): Παπαρήγας Ρ., Παπαρήγας Α., Μάρτσης 2, Καλπακίδης 2, Μαντινόλι 1, Μουτούδης 4, Καραπείδης 9, Μαυρόπουλος, Μενεφάκος 1, Ζηλίδης, Μόγας 5, Παλαιστής, Σιπόπουλος 3, Στεφανίδης, Γιάνζιτς.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Ουζούνης, Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 6/8-3/3, Κόκκινη κάρτα: Ζηλίδης 58.51

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 58.51 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής του Αλέξανδρου Αξιούπολης Ζηλίδης Δημήτριος για επικίνδυνο παιχνίδι και για τον συγκεκριμένο αγώνα. Το δελτίο δεν κρατήθηκε».