Φιλική ήττα (33-30) στα Σκοπιά για την Εθνική

Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 33-30 από τη Βόρεια Μακεδονία σε διεθνές φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη μπροστά σε 3.000 θεατές στο «Μπόρις Τραϊκόφσκι» των Σκοπίων στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ενόψει του EURO 2024.
Ήταν ένα πολύ δυνατό τεστ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απέναντι σε μία παραδοσιακή σχολή του αθλήματος και μία Εθνική ομάδα που έχει πάρει μέρος στις τελευταίες 13 μεγάλες τελικές φάσεις Ευρωπαϊκών (7) και Παγκοσμίων (6) πρωταθλημάτων.
Η Εθνική ομάδα είχε πολύ καλή και ανταγωνιστική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του με εξαίρεση ένα πολύ κακό δίλεπτο μεταξύ 28-30, στο οποίο οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 14-14 σε 18-14 με σερί 4-0.
Έως το 28’ η Εθνική ομάδα βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση με εξαιρετικές συνεργασίες περιφέρειας και πίβοτ με πρώτο σκόρερ τον Λιάπη (9 γκολ σύνολο)
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 33’ η διαφορά έφτασε στο +6 (21-15) για τους γηπεδούχους με επιμέρους σκορ 7-1.
Παρά τη μείωση του σκορ σε 21-17, στη συνέχεια η διαφορά έφτασε το +7 (26-19).
Στο 50’ ο Κεδέρης με δύο συνεχόμενα τέρματα έκανε το 28-24 και ο Μάλλιος το 29-25 στο 53’, αλλά δύο αναπάντητα γκολ έφεραν το παιχνίδι στο 31-25 (55’).
Με τους Λιάπη και Παπάζογλου η Εθνική μείωσε σε 31-27 (56’) και με τους Παναγιώτου και Παπαδιονυσίου σε 32-29 στο 29’.
Η Εθνική δεν παράτησε το ματς και πάλεψε έως το φινάλε σκοράροντας μάλιστα με τον Σάββα για το τελικό 33-30 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά αύριο Παρασκευή 5/1 στις 19:00 στο ίδιο γήπεδο χωρίς την παρουσία θεατών.

ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 33-30 (18-15 ημχ)
ΕΛΛΑΣ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 1, Σάββας 2, Πασσιάς, Κανδύλας, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης 1, Τζηράς, Κεδέρης 2, Λιάπης 9, Παπαδιονυσίου 4, Αραμπατζής, Μάλλιος, Θ. Παπάζογλου, Τόσκας 2, Παναγιώτου 2, Τσακουρίδης, Mπόσκος 1, Μπουκοβίνας 1.
Διαιτητές: Μιτρέφσκι- Τοντορόφσκι (Βόρεια Μακεδονία), Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 4/5-0/2