Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων – 6ος Όμιλος: Σλοβενία –Μπαχρέιν 29-29

Δραματικό ήταν το ξεκίνημα της 3ης ημέρας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U21, με τη Σλοβενία και το Μπαχρέιν να αναδεικνύονται ισόπαλες με 29-29, στο πλαίσιο του 6ου ομίλου, στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι (ημίχρονο 12-12), η ομάδα του Μπαχρέιν είχε το προβάδισμα με 1-2 γκολ στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου μέρους. Στο 58’ η αραβική ομάδα προηγήθηκε με 25-27 με τους Σλοβένους να ισοφαρίζουν με τον Cirovic. Στο τελευταίο λεπτό και πάλι το Μπαχρέιν προηγήθηκε με 27-28 και 28-29, αλλά οι Σλοβένοι κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με δύο πέναλτι του Janc (το τελευταίο στο 59:55). Με αυτό το αποτέλεσμα οι Σλοβένοι έφτασαν τους 3 βαθμούς σε 2 αγώνες, ενώ το Μπαχρέιν πήρε τον πρώτο του βαθμό.

Αύριο (23/6) η Σλοβενία θα αντιμετωπίσει την Σουηδία και το Μπαχρέιν την Γροιλανδία.

Οι δηλώσεις

Praprotnik Saša (προπονητής): Σήμερα χάσαμε πολλές ευκαιρίες, δεν καταφέραμε να βάλουμε αρκετές βολές. Ο τερματοφύλακας του Μπαχρέιν ήταν πολύ δυνατός. Δεν ξέρουμε τι ακριβώς πήγε λάθος. Κόντρα στην Γροιλανδία καταφέραμε να νικήσουμε και σήμερα όχι.
Mlivić Tarik (παικτης Σλοβενιας): Ήταν ένα απαιτητικό ματς. Η άμυνά μας δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην επίθεση του Μπαχρέιν. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες και αξίζουν συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Πρέπει ωστόσο να ανασυγκροτηθούμε και να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με την Σουηδία, στο οποίο χρειαζόμαστε την νίκη.
Abdulla Esam (προπονητης Μπαχρειν):Πρώτα από όλα χαίρομαι που υπάρχει το VAR γιατί θεωρώ ότι έγιναν δύο σημαντικά λάθη εις βάρος μας. Τουλάχιστον εγώ έτσι τα είδα μέσα από το γήπεδο, ειδικά στο τελευταίο πέναλτι που δόθηκε στους αντιπάλους. Επίσης στο τέλος δεν είχα πίβοτ. Ο ένας πίβοτ της ομάδας μου δέχτηκε κόκκινη κάρτα και ο άλλος δίλεπτη αποβολή, οπότε ολοκλήρωσα το ματς δίχως τον καλύτερό μου παίκτη. Παίξαμε πάρα πολύ καλά και πιστεύω  ότι έπρεπε να είχαμε πάρει εμείς την νίκη. Αύριο θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε την Γροιλανδία αλλά ακόμα και να μην το καταφέρουμε, τι να κάνουμε έτσι είναι το χάντμπολ
Khamis Jasim (παικτης Μπαχρειν): Είχαμε ψυχραιμία και καλή στρατηγική σε όλη τη διάρκεια του ματς. Δυστυχώς στα τελευταία λεπτά κάναμε κάποια λάθη, τα οποία μας στοίχισαν και γι αυτό το παιχνίδι έληξε ισόπαλο. Θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται για τον αγώνα με την Γροιλανδία και θα είμαστε συγκεντρωμένοι για την νίκη.